Mogućnosti za postavljanje

Projektovanje forme betonskih pločnika i ploča

Pre svega, šara postavljanja određuje raspoloženje područja. Prostore možemo proširiti izborom različitih formata, boja i rasporeda spojeva. Dakle, područje se može proširiti ili ograničiti samo postavljanjem kamenja velikog ili malog formata.

Međutim, dizajn nije sve.

Pažljivo planiranje i poštovanje propisa za ugradnju tokom izgradnje zajedno obezbeđuju dug životni vek objekta. Takođe je na praktičnim primerima primene dokazano da se različiti materijali mogu dobro kombinovati jedni sa drugima. U daljem, prikazaćemo neke klasične metode za postavljanje.

Na www.fruewald.hu internet stranici možete naći dodatne mogućnosti za postavljanje, uz koje je uključen i program za računanje količine.

Ukršteno postavljanje

Kamenje se redovno postavlja jedno do drugog. Ova vrsta polaganja je najpogodnije za površine sa manje naprezanja – kao što su terase, balkoni ili arkade – jer spojevi idu paralelno jedni sa drugima u oba smera.

Pokretno postavljanje

Kamenje se postavlja jedno pored drugog sa pomakom od 1/3 ili 2/3 u svakom drugom redu.

Na ovaj način razbijamo šaru spojeva i širimo prostor. Sa ovim šablonom vezivanja već sada možemo postići znatno bolju nosivost – koristimo ga na terasama, putevima, dvorištima i prilazima!

Postavljanje na lakat

Za ovu vezu, oba spojna pravca su prekinuta. Kamenje je postavljeno jedno pored drugog pod pravim uglom u odnosu na ivicu, tako da možemo napraviti veoma čvrst spoj, što je posebno korisno za površine sa velikim naprezanjem – optimalan način za postavljanje, za terase, puteve i vrata.

Postavljanje “riblja kost”

Kamenje se polaže jedno do drugog dijagonalno u odnosu na ivicu, što stvara veoma jaku nosivost. Posebno pogodan za mesta izložena saobraćaju vozila.